Pracovní model – jak zvýšit efektivitu práce, jak zvládnout více
Po zamyšlení nad svou efektivitou práce, jsem dospěl k vytvoření tohoto pracovního modelu. Zjistil jsem, že samotná práce není tak vyčerpávající, jako myšlenky na ni. Proto jsem vytvořil tento model, doufám že vám také pomůže.
1. Opravdu chtějte pracovat/dokončit úkol. Ať z toho máte radost. Ať se můžete vrhnout na nový úkol.
Toto si nejspíš budete muset ze začátku hodně nalhávat. Cílem je vyhnout se myšlenkám, že něco musíte(tím pádem se do toho nutíte) a nahradit je myšlenkami, že něco chcete.
2. Nenechejte myšlenky typu „nechce se mi, jsem unavený“ ani vzklíčit.
Jakmile se začnou objevovat, okamžitě myslete na něco jiného, začněte si zpívat, pusťte se ještě s větší chutí/úsměvem do práce.Tohle je velmi důležitý bod, tyhle myšlenky vás totiž unaví mnohokrát víc, než samotná práce.
3. Dělejte vše hned, pokud to jde.
Odkládání vás jen vysiluje, a ne jen když si na to vzpomenete. Často nějakou činnost zatlačíte na pozadí myšlení, téměř do podvědomí, a trápí vás tam klidně několik týdnů.
4. Každý den udělejte víc než musíte. A s radostí.
Pokud chcete jít spát, napište ještě email, ukliďte po sobě… Touhle drobností se časem naučíte dělat spoustu drobných prací, budete je dělat rychle a nebudete usínat s tím, že „ráno musím zas“ něco dělat.
5. Co se vám vyplatí a co ne?
Zamyslete se, proč něco chcete dělat. Pokud nějakou věc odkládáte, nejspíš ji vůbec nechcete dělat. Pak ji zahoďte. Nebo ji zahoďte jen tak na zkoušku, a uvidíte co se stane. Třeba nic, a třeba se k ní časem s radostí vrátíte, až se zbavíte pocitu „nutnosti“ a začnete z toho mít radost.
6. Neustále se sledujte
Pokud ucítíte napětí, začínáte být prací rozmrzelí, unavení – odpočiňte si. A rovnou zapřemýšlejte, proč cítíte toto napětí. A snažte se příčinu odstranit, nebo alespoň zmírnit.